Class Schedule

August 23: Introduction

 

August 25: John Winthrop: A Model of Christian Charity; John Cotton, The Devine Right to Occupy the Land; Jonathan Edwards, Sinners in the Hands of an Angry God.

 

August 30:

  • Bryan W Gaines: John Cotton, The Devine Right to Occupy the Land
  • Stefan McBride: Adam Smith, America and the Wealth of Nations.
  • Edmund Burke, Conciliation with America; Samuel Johnson, Taxation No Tyranny

 

September 1:

         Kristen M Icenhower: Michel St. John de Crevecoeur, Letters from an American Farmer

         Beth Maria Rowe: Thomas Jefferson, Jefferson on Slavery; Anonymous (Yates), Brutus #1.

 

September 6: LABOR DAY.

 

September 8: Foner, Chapter 1, The Birth of American Freedom.

 

September 13: Foner, Chapter 2, To Call It Freedom.

 

September 15:

  • Jeff Lindsey: Thomas Jefferson and John Adams, Jefferson and Adams on Aristocracy (1812-1814)
  • Adair Preston: Daniel Webster, Against Universal Manhood Suffrage (1820)
  • Daniel Raymond, Thoughts on Political Economy.

 

September 20: Examination 1.

 

September 22: Foner, Chapter 3, An Empire of Liberty.

 

September 27:

  • Stephen Britchett: Foner, Chapter 4, The Boundaries of Freedom in the Young Republic.

 

September 29:

  • Marcus Ysasi: Alexis de Tocqueville, Democracy in America
  • Richard James: George Bancroft, The Office of the People
  • Travell Green, Ralph Waldo Emerson, Self-Reliance.

 

October 4:

  • Charles Neff: Ralph Waldo Emerson, The Young American
  • Nikki May: Henry David Thoreau, Civil Disobedience
  • Keasha Hammons: George Bancroft, The Progress of Mankind.

 

October 6: Foner, Chapter 5, A New Birth of Freedom.

 

October 11:

  • Eric Minkler: B.M. Palmer, M.J. Raphall and Henry Ward Beecher, Fast Day Sermons
  • Robyn Bruner: Alexander Stephens, Slavery and the Confederacy.
  • Regina Latimer: Frederick Jackson Turner, The Significance of the Frontier in American History

 

October 13: Foner, Chapter 6, Liberty of Contract and Its Discontents.

 

October 18:

  • Cherokee Turner: Horatio Storer, The Origins of Insanity in Women
  • Shelly Wells: U.S. Supreme Court, Bradwell v. The State of Illinois
  • Taylor Parker: William Graham Sumner, What Social Classes Owe to Each Other

 

October 20:

  • Dionnne Edwards: W.E.B. Du Bois, Strivings of the Negro People
  • John Franks: Thorstein Veblen, Theory of the Leisure Class

 

October 25: Examination 2.

 

October 27:

  • Dixie Ardwin: Foner, Chapter 7, Progressive Freedom.

 

November 1:

  • Mary Murdock: Theodore Roosevelt, The Strenuous Life
  • Courtney Ellison: U.S. Supreme Court, Lochner v. New York
  • Amanda E Delaney: William James, The Moral Equivalent of War.

 

November 3:

  • Ryan Leeper: Clarence S. Darrow and Arthur M. Lewis, Marx Versus Tolstoy
  • Whitney Redd: Walter Lippmann, Drift and Mastery
  • Karen Musgrove: Jane Addams, Social Ethics
  • Christopher Shumake: Robert Frost, North of Boston

 

November 8:

         Tim Forrest: Foner, Chapter 8, The Birth of Civil Liberties.

 

November 10:

  • Jennifer McLeckie: U.S. Supreme Court, Abrams v. United States
  • Danette Harms: John F. Carter, Jr., Wild Young People
  • Katherine Hartshorn: Margaret Sanger, Woman and the New Race
  • Robert Alan Scates: U.S. Supreme Court, Buck v. Bell.

 

November 15:

  • Joseph Whitecotton: Foner, Chapter 9, The New Deal and the Redefinition of Freedom.

 

November 17:

  • Douglas Whitney: Foner, Chapter 10, Fighting for Freedom.

 

November 22: THANKSGIVING HOLIDAYS

November 24: THANKSGIVING HOLIDAYS

 

November 29:

  • Tyler Beason: Foner, Chapter 11, Cold War Freedom.

 

December 1:

  • Madonna Scott: Foner, Chapter 12, Sixties Freedom.

 

December 6:

  • Burns Barr: U.S. Supreme Court, Engel v. Vitale
  • Charles Wayne Bush: U.S. Supreme Court, Brandenburg v. Ohio.

 

  • Steven Ellis: December 8: Foner, Chapter 13, Conservative Freedom.

 

December 13: FINAL EXAM